Hikayemiz

Hikayemiz

Hikayemiz

Teknom Kimya A. Ş.


1982 yılında Ziraat Yüksek Mühendisi Ahmet ŞENTÜRK ve eşi Sabahat ŞENTÜRK tarafından kurularak ticari hayatına başlayan TEKNOM KİMYA A.Ş. 1986 yılında Almanya'nın Kimya Devlerinden BK GIULINI CHEMIE GMBH FABRİKASININ TÜRKİYE DİSTRİBÜTÖRLÜĞÜNÜ almıştır.
O günlerde, Almanya'dan ithal edilen su şartlandırma kimyasalları ile Afyon Gazlıgöl, Salihli Kurşunlu, Denizli Sarayköy jeotermal bölgelerindeki sondaj kuyularında çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalarda yüksek sertlik ve demir bakımından zengin sularda, kireçlenme ve korozyon oluşumunun önlenmesi için kuyularda dozlama işlemi uygulanmıştır. Bu çalışmalardan başarılı sonuçlar elde edilmiş ve bu sektörde yükselen bir trend yakalanmıştır.


1992'de MELCHEMIE HOLLAND B.V HOLDİNG'İN Melpool Havuz Kimyasalları Türkiye Distribütörlüğü Lisanslı Üretim ile Türkiye'deki turizm bölgelerinde yer alan tatil köyleri ve otellere havuz kimyasalları satışı sağlanmıştır. Artan ihtiyacın karşılanması doğrultusunda bayilikler verilmiştir.
Türkiye'de bir ilk olan Melpool Hollanda desteği ile farklı bölgelerdeki bayiler ve otel teknik müdürlerinin katkısıyla havuz kimyasalları eğitim seminerleri bizzat Ahmet ŞENTÜRK tarafından verilmiştir.
Teknom Kimya A.Ş. sürekli gelişen vizyonu ile ilk alt markası olan WATERTEK markasını 2002 yılında üretmiş ve tescillemiştir.
Bu yıllarda su arıtma teknolojilerine yeni bir soluk getiren Teknom Kimya A.Ş. bugün ailenin mekanik, teknik, tasarım, pazarlama, iş geliştirme konularında eğitim gören ikinci kuşağının da iş süreçlerine katılmasıyla, kurumsal iletişim bütünlüğü içerisinde hedeflerine hızla ilerliyor.
2013 Yılında yoğun AR-GE çalışmaları sonucunda üretilen WATERTEK BLACK BLUE taşınabilir içme suyu üretim cihazı, EGE ÜNİVERSİTESİ BÜNYESİNDEKİ EBİLTEM tarafından yapılan bir araştırmada tüm dünyadaki 17 patent network ağı üzerinde benzer özelliklerdeki bir ürünün herhangi bir ülkede olmadığı tespit edilmiştir.


Günümüzde Türkiye'nin tanınmış sanayi tesisleri ve perakende market zincirlerinin içme suyu ihtiyacını, üretmiş olduğu inovatif, enerji ve su tasarrufu sağlayan özelliklere sahip cihazlar ile karşılamaya, 7/24 hizmet vermeye devam etmektedir.


TEKNOM KİMYA A.Ş.'nin öncelikli hedefi, Akıllı teknolojileri (M2M) kullanarak yapay zeka ve makina öğrenmesi özelliklerine sahip, su arıtma cihazları ile ulusal pazarda tanınan bir marka olmak ve uluslararası fuarlara katılarak yurtdışına açılmaktır.